Güney KıbrısKıbrısManşetSağlıkToplum

Kök hücre ve kemik iliği donörleri, Güney Kıbrıs’ta Onur Gecesi’ne katıldı

Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı ve Güney Kıbrıs’ta bulunan Karaiskakio Vakfı 2002 yılından beridir birlikte, tüm dünyada kök hücre veya kemik iliği nakline ihtiyaç duyan hastalara, uyumlu donör bulma çalışmaları sürdürmektedir.

98 Kıbrıslı Türk donör, birçok hastaya yaşam umudu oldu
KKTC’de örnek vererek Dünya Kemik İliği Bankası’na kayıt yaptıran ve dünyanın herhangi bir ülkesinde bulunan kişilerle uyum göstererek tamamen gönüllü olarak kök hücre ve kemik iliği bağışlayan 98 Kıbrıslı Türk donör, birçok hastaya yaşam umudu olmuş ve hayata ikinci kez başlama şansı tanımışlardır.

Her iki kurum tarafından da, kanseri yaşamadan sorumluluk hissederek muhteşem bir erdemlilik örneği gösteren donörler onuruna her yıl gala gecesi düzenlenmektedir. Geçtiğimiz gün Karaiskakio Vakfı tarafından, donörler onuruna Güney Kıbrıs’ta düzenlenen geceye Kasım 2022 – Kasım 2023 döneminde bağış yapan ada genelinde 53 donör, Kemal Saraçoğlu Vakfı’na kayıtlı ise 11 donör katılım hakkı kazanmıştır.

Onur gecesine katılım hakkı kazanan Kıbrıslı Türk kök hücre donörlerinin adları sırası ile; OGÜN ÖNERİ, YUNUS MACİT, İSMET ÖZGEM, UTKU ERGİN, ABDULLAH TİN, ALİ SOLELGİL, ALİ UZCAN, KEMAL EVMEZ, RAMAZAN AKILLIOĞLU, NURCAN KARABEKİR ve GÜNEY SARAMALI.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen etkinliğe, dönem donörleri ve yakınlarının yanısıra Kemal Saraçoğlu Vakfı yönetimi ve personelleri de katılım göstermiştir.

Diğer Haberler