GenelKıbrısManşet

Öğretmen Damla Aligüllü Avcı “sahte diploma” almaktan yargılanıyor!

KSTU’den sahte diploma aldığı iddiasıyla tutuklanan İngilizce Öğretmeni Damla Aligüllü Avcı, teminata bağlandı.

KSTU’den sahte diploma aldığı iddiasıyla tutuklanan İngilizce Öğretmeni Damla Aligüllü Avcı, teminata bağlandı.

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde (KSTU) sahte diploma aldığı gerekçesiyle tutuklanan İngilizce Öğretmeni Damla Aligüllü Avcı, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Polis memuru Dilara Ahmetoğlu mahkemede olguları aktardı. Polis, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi yetkililerinin yaptığı şikâyette zanlının ilk kaydının 21 Mart 2023 tarihinde yapılmasına rağmen, 17 Mart 2022 tarihinde yapılmış gibi gösterilerek Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bölümü’nden tezli kaydının yapıldığını ancak o kaydın 28 Kasım 2023 tarihinde sistem üzerinden silinip, 6 Temmuz 2023 tarihinde aynı bölümün tezsiz kısmına yeniden kaydının yapıldığını belirtip, şikayetçi olduklarını söyledi.

SAHTE DİPLOMAYI EĞİTİM BAKANLIĞI’NA SUNDU

Polis, zanlının 19 Temmuz 2023 tarihinde söz konusu bölümden mezun edildiğini ve yüksel lisans diploması verildiğini belirtti. Zanlının sahte diplomayı Eğitim Bakanlığı’na sunduğunu, transkripti ise polise teslim ettiğini söyleyen polis, bir devlet okulunda İngilizce öğretmeni olan zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

ZANLI SINAVLARA VE DERSLERE GİRDİĞİNİ SÖYLEDİ

Savcı Hasan Boşnak, polise zanlının izahat verip vermediğini sordu. Polis, zanlının sınavlara ve derslere girdiğini öne sürdüğünü açıkladı. Polis, bu beyanla ilgili gerekli araştırmanın yapıldığını kaydetti.

TEMİNATA BAĞLANDI

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlının yargılanıncaya değin yurt dışına çıkışını yasaklayarak, 75 bin TL nakit teminat yatırması, KKTC vatandaşı muteber iki kefilin 750 TL değerinde kefalet senedi imzalaması ve haftada iki gün en yakın polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Kamalı Haber

Diğer Haberler